środa, 12 lutego 2014

seria Akademia Mądrego Dziecka - Egmont

Koła i kółka jeden, dwa

Kto się tu ukrył? Świeci gwiazdka

seria Akademia Mądrego Dziecka
A to ciekawe: Koła i kółka
A to ciekawe: Jeden, dwa, trzy...
A to ciekawe: Kolorowy świat
A to ciekawe: Kto robi hu-hu?
A to ciekawe: Kto się tu ukrył?
A to ciekawe: Świeci gwiazdka
Zbigniew Dmitroca

seria Akademia Mądrego Dziecka - Egmont

seria Akademia Mądrego Dziecka
Przez dziurkę: Ale kosmos!
Przez dziurkę: Daj nura!
Przez dziurkę: Pogoń stracha!
Anna Boboryk
4-5lat

Ale kosmos

Para-mara - Bajka

Tekst: Jarosław Mikołajewski
Ilustracje: Paweł Pawlak
5+
Witamy bardzo serdecznie w programie PARY NIE DO WIARY! Program jest telewizyjny, ale jedną z jego niespodzianek jest to, że ogląda się go w książce. Śmieszne, prawda? Jednak jeszcze śmieszniejsza jest para gości zaproszonych do studia: Pan Cienias i Pan Kanaletto są strachami każdego domu na świecie! Także Twojego, drogi widzu-czytelniku! W jaki sposób, po co i dlaczego straszą, to już sam obejrzyj! Program ma charakter familijny i edukacyjny (bo „od każdego gościa można się czegoś nauczyć”). Został zrealizowany przez Pawła Pawlaka (scenografia i reżyseria) według scenariusza Jarosława Mikołajewskiego i wyprodukowany przez wydawnictwo Bajka.

Gucio i Megi w Warszawie - Wasowscy

Gucio i Megi w Warszawie

Gucio i Megi w Warszawie

Petrus Primitos
wyd. Wasowscy, 2013
wiek: 6+

Paskudki słowiańskie - Myślanki

paskudki słowiańskie

Paskudki słowiańskie
Magdalena Mrozińska
il. Maria Dek
wyd. Myślanki, OTE Kangur, 2013
Wiek: 5+

Zima, której nie było

Zima, której nie było

Zima, której nie było

tekst i il. Katarzyna Minasowicz
Wyd. Wilga, Grupa Wydawnicza Foksal
wiek: 4+

Reading Stars

Reading Stars to unikalna na polskim rynku wydawniczym publikacja, która ma pomóc uczniom szkoły podstawowej opanować umiejętność czytania w języku angielskim. Jest adresowana szczególnie do dzieci z dysleksją rozwojową, ale także do tych, które nie mają większych problemów z czytaniem, ponieważ czytanie w języku angielskim może być trudne dla każdego ucznia. Z Reading Stars mogą korzystać dzieci, które opanowały umiejętność czytania w języku ojczystym powyżej poziomu podstawowego.

Podręcznik (Pupil’s Book)
Podręcznik składa się z trzech głównych części i pięciu dodatków.

Część I (Getting to know the sounds) wprowadza głoski języka angielskiego opierając się na podstawowym słownictwie zawierającym dany dźwięk, np. głoska /b/ zaprezentowana jest w słowach bat, bell, boat, etc. Ponadto dziecko ćwiczy czytanie/ wymowę danej głoski w różnych sylabach (np. ba, boa, bu) a nawet pseudo-słowach (słowach nieistniejących) w celu ugruntowania i zautomatyzowania relacji litera-głoska (np. bano, beru, boto). W każdej lekcji znajduje się też krótka piosenka pozwalająca ćwiczyć nie tylko głoski, ale i rytm języka, tongue twister (łamaniec językowy) i ćwiczenia do samodzielnego wykonania przez ucznia.

Część II (Practising the sounds) zawiera 34 fonogramy, czyli grupy wyrazów składających się z jednego powtarzającego się elementu. Każdy fonogram podaje kilka lub kilkanaście początków wyrazów (nagłos) do jednej końcówki (wygłos), np. b-ail, f-ail, sn-ail, tr-ail. Takie ćwiczenia pomagają dziecku zauważyć pewne prawidłowości w relacji liter z dźwiękami, wpływając pozytywnie na płynność w czytaniu.

Cześć III (Playing with the sounds) poświęcono na typowe ćwiczenia rozwijające świadomość fonologiczną, które można przeprowadzać równolegle z ćwiczeniami w części A. Dziecko ćwiczy analizę słuchową (np. podając dwie pierwsze głoski wyrazów), zastępowanie głosek początkowych i końcowych (np. zastępując głoskę /m/ w mouse, głoską /h/) i rozpoznawanie nowopowstałych wyrazów (house), czy określanie rymujących się wyrazów.

Końcowe strony podręcznika to pięć dodatków, z które można wykorzystać jako uzupełnienie poprzednich części.

Książka nauczyciela (Teacher’s Book)
Szczegółowy przewodnik prezentujący najbardziej efektywne sposoby wykorzystania materiału z książki ucznia.

Płyta CD (Class Audio CD)
Na płycie znajdują się nagrania oparte na reprezentatywnym słownictwie, które umożliwiają poznanie i ćwiczenie angielskich fonemów w formie różnorodnych zadań i piosenek.

poniedziałek, 3 lutego 2014

Uniwersytet Dziecięcy - Dwie Siostry

tekst: Ulrich Janssen, Ulla Steuernagel
ilustracje: Klaus Ensikat
tłumaczenie: Renata Baranowska
 
Dzieci zadają mnóstwo pytań. Zabawnych i poważnych, odkrywczych i banalnych, rozbrajających i zuchwałych. A dorośli głowią się, jak na nie odpowiedzieć. Na szczęście są profesorowie, którzy nie boją się wyzwań i chętnie przyjmują najmłodszych... na uniwersytet!

Uniwersytety Dziecięce to cykle wykładów dla dzieci prowadzone przez prawdziwych uniwersyteckich profesorów. Pierwszy z nich zorganizowano w Tybindze w Niemczech. Dziś są one popularne na całym świecie – także w Polsce.

Właśnie w Tybindze, w najstarszym uniwersytecie dziecięcym, dwoje dziennikarzy przez kolejne lata zbierało pytania dzieci i odpowiedzi naukowców. Tak powstały książki z serii „Uniwersytet Dziecięcy”.

Projekt Uniwersytetów Dziecięcych (Die Kinder-Uni) otrzymał od Komisji Europejskiej nagrodę Descartes Prize for Science Communication za wybitne zasługi w krzewieniu wiedzy.