czwartek, 30 kwietnia 2015

"Wytwórnik domowy", "Wytwórnik kulinarny" i "Wytwórnik górą!" - Wytwórnia

WYTWÓRNIKI to seria autorskich zeszytów kreatywnych. Tu talent i pomysłowość artysty ilustratora łączą się z nieskrępowaną twórczością artysty dziecka.


 „Wytwórnik górą!” to książka do rysowania i zaproszenie do wspólnej wspinaczki na szczyty sztuki.Znajdziemy w niej kolekcję ilustracji, których motywem przewodnim jest góra. Naszym zadaniem jest dokończyć rozpoczęte przez autorkę rysunki. Zazwyczaj w galeriach i muzeach metryczki przygotowuje się do gotowych dzieł sztuki, ale my proponujemy zrobić odwrotnie: należy dokończyć rysunki tak, by pasowały do swoich opisów. Artysto, do dzieła!

Wytwórniki trzy!

NOWY JORK PIŻAMORAMA - Wytwórnia


Nowy Jork Piżamorama to niezwykła podróż chłopca w piżamie w paski. Dziecko zapada w sen, a książka ożywa, by przenieść je do pełnego zgiełku, świateł i ruchu Nowego Jorku - miasta, które nigdy nie zasypia. W tej książce przypominamy bardzo starą technikę animacji "ombro cinema", opartej na iluzji optycznej. Dołączona paskowana folia pozwala ożywić ilustracje. Aby stworzyć iluzję ruchu, wystarczy przyłożyć folię do prążkowanego obrazka i bardzo powoli przesuwać ją od jednej krawędzi strony do drugiej. Jak to działa? 

HEJ JĘDREK! PRZEPRASZAM, CZY TU BORUJĄ - Rafał Skarżycki, Tomasz Lew Leśniak

Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?
Kto powiedział, że dziesięć lat to najlepszy wiek na przygodę?
Jędrek to koleś, z którym nie grozi Wam tylko jedno: nuda! Za to wszystko inne jest bardzo prawdopodobne. Lepiej miejcie się na baczności! 

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

seria: Klub Poszukiwaczy Przygód - Zielona Sowa

Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Wiek czytelnika: 9-11 lat 

Klub Poszukiwaczy Przygód
Głównym bohaterem i jednocześnie narratorem jest Przemek Więcławski. Przemek zakłada Klub Poszukiwaczy Przygód. Wstępują do niego jego najlepsi kumple: Bazyl, Muffin, Rodzynek. Potem dołączają jeszcze dwie dziewczynki: Miśka i Tola.
W mieście doszło do wielkiego skandalu. Z muzeum wykradziono kolekcję cennych obrazów Leona Wyczółkowskiego. Sprawcy kradzieży bawią się z policją w ciuciu babkę, zamieszczają w Internecie wskazówki i zagadki, wskazujące miejsce ukrycia poszczególnych obrazów. Policja trudzi się nad rozwiązaniem zagadek. Tymczasem klubowicze zawsze odnajdują te miejsca pierwsi. W końcu inspektor Walery Szczurek zaczyna podejrzewać, że dzieciaki są zamieszane w aferę. To nie koniec ich kłopotów. Przypadkiem dowiadują się o problemach pediatry doktora Melchiora, którego nocami nawiedza zmora. Straszy doktora i nie pozwala mu się wyspać. Dzieciaki chcą pomóc doktorowi w rozwikłaniu i tej zagadki. Pewnego dnia na starym, opuszczonym cmentarzu odkrywają rozkopany grób. Przerażeni zawiadamiają policję. Kiedy inspektor dociera na miejsce, okazuje się, że nie ma żadnego rozkopanego grobu. Dzieciaki są coraz bardziej podejrzane i mają w związku z tym coraz więcej kłopotów. Wszystko zmienia się, gdy udaje im się rozwiązać zagadkę zmory, która dręczy pana Melchiora. Ona okazuje się kluczem do rozwiązania zagadek. Misterna sieć intryg doprowadza do zaskakującego zakończenia.

Operacja Burzowa Chmura Media Rodzina


Bohaterowie Operacji Burzowa Chmura mają nosa do wyjaśniania zagadek! W małym, miłym miasteczku Elvestad czasami dzieją się dziwne rzeczy. Dwoje młodych detektywów, Tiril i Oliver, zawsze jest na posterunku i razem ze swoim psem rozwiązują zagadki, z którymi nie mogą poradzić sobie dorośli policjanci

książki Le Khoa - Olesiejuk

Beksa


Miodunka
Potarganiec

Opowieści z Narnii

audiobook
książki
Pakiet: Opowieści z Narnii. Tom 1-7 - Lewis C.S.
Opowieści z Narnii - Lewis C.S.
Media Rodzina

Heidi

Wzruszająca i urocza opowieść o pięcioletniej sierotce Heidi, którą opiekuje się mieszkający w szwajcarskich Alpach dziadek uznawany przez okolicznych mieszkańców za gbura , odludka i dziwaka. Pogodna, mądra i wrażliwa dziewczynka szybko podbija serce zgorzkniałego starca, nawiązuje liczne przyjaźnie i żyje szczęśliwie wśród pięknej, alpejskiej przyrody. Pewnego dnia zostaje zabrana do Frankfurtu, aby tam dotrzymywać towarzystwa sparaliżowanej córce zamożnego przedsiębiorcy.

sobota, 18 kwietnia 2015

Sowa, Krowa i z Wielorybem rozmowa

Dominika Jasińska
ilustr. Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno
Wydawnictwo Inne

„Sowa, Krowa i z Wielorybem rozmowa” jest doświadczeniem zwyczajnej rozmowy i nieskomplikowanej logiki. Dla dzieci będzie to po prostu zbiór zabawnych historii sympatycznych zwierzątek. Rodzic uśmiechnie się, czytając o Krowie, którą przyniósł huragan, ale dostrzeże także zmaganie się Gąsienicy ze swoimi przyzwyczajeniami. Dominika Jasińska przedstawia, w sposób mądry a jednocześnie prosty, trudności jakie napotykamy w codziennych relacjach. Lektura tej książki przypomina, iż nosimy w sobie odpowiedzi na większość niełatwych pytań. Gąsienica, na przerastające ją problemy, znajduje często dziecinnie proste rozwiązania. Postępowanie i myślenie bohaterów książki wynikają z ważnego przesłania – kierowanie się uczuciami, pomaga żyć w zgodzie ze sobą i z innymi.
Autorka „Sowy, Krowy i z Wielorybem rozmowy” stwarza świat, którego mieszkańcami są zwierzątka obdarzone ludzkimi wadami i zaletami. Kolejnych bohaterów poznajemy w zwykłych sytuacjach. Podpatrujemy, jak radzą sobie z codziennością i jak przeżywają małe radości i wielkie smutki. Śledząc ich poczynania odkrywamy, że zrozumienie oraz akceptacja siebie i drugiej osoby zwykle rozwiązuje wiele problemów. W świecie wykreowanym przez Dominikę Jasińską, mieszkańcy obdarzają się nawzajem szacunkiem i próbują zrozumieć kłopoty innych. Bohaterowie książki uczą się, a przez swoje doświadczenia uczą nas, jak nie rezygnować z przyjaźni, gdy jest ona trudna i jak wytrzymać ze sobą, kiedy jesteśmy nie do wytrzymania. Razem z nimi próbujemy zrozumieć i zaakceptować tych, którzy się od nas różnią oraz przytulić do serca swoje i cudze niedoskonałości.
Grafika Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno ilustruje tekst w sposób zabawny i niebanalny. Przestrzeń zdaje się być trójwymiarowa a postacie ożywają. Pomysłowe wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku inspiruje, pobudza wyobraźnię i prowokuje do wspólnej zabawy.

Rozbójnicy z Kardamonu

Thorbjørn Egner
ilustr. Mirosław Pokora
przeł. Beata Hłasko
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015
seria: Mistrzowie Ilustracji

W Kardamonie życie toczy się zwykłą koleją: policjant Bastian pilnuje porządku, stary Tobiasz z wieży obserwuje niebo przez lunetę i zapowiada pogodę, jedyny tramwaj kursuje regularnie. I tylko czasem spokój zakłócają trzej rozbójnicy, który nocą nachodzą miasteczko, by ukraść coś do jedzenia dla siebie i swojego udomowionego lwa…

Pitagoras bez cyrkla, czyli jak przejść przez pocztówkę

książki dla dzieci
Czy w matematyce można eksperymentować? Ta książka przekona Cię, że jak najbardziej! Przedstawione w niej proste ćwiczenia-eksperymenty, do których samodzielnego wykonania najczęściej wystarcza kartka, ołówek, linijka i nożyczki, skłaniają do stawiania pytań, rozbudzają wyobraźnię, podsuwają wskazówki objaśniające dane prawo lub zagadnienie matematyczne. Dzięki nim dowiesz się nie tylko tego, jak przejść przez pocztówkę, ale także wielu innych niezwykłych rzeczy: jak zobaczyć nieskończoność w lustrze, jak zrobić model piłki nożnej, jak dotrzeć po arkuszu papieru aż na Księżyc, jak odgadnąć pomyślaną przez kogoś liczbę, a nawet, jak zakodować tekst z użyciem starożytnej metody szyfrowania. Jeśli matematyka kiedykolwiek wydawała Ci się zbyt trudna i oderwana od życia, to po lekturze tej książki zmienisz zdanie.

seria Łamigłówki mądrej główki - Siedmioróg

książki dla dzieci
książki dla dzieci
książki dla dzieci
książki dla dzieci
książki dla dzieci
książki dla dzieci
książki dla dzieci

Matemagia. Tajniki pamięciowej matematyki

książki dla dzieci
Podręcznik do matematyki? Bez paniki! To podręcznik matemagii! Czarodziejska książka, która pokazuje, jak fascynujące i zabawne mogą być liczby i działania arytmetyczne, jeśli spojrzy się na nie z odpowiedniej strony (od lewej, a nie tak jak nas uczono w szkole – od prawej). Ta książka błyskawicznie uczy błyskawicznego liczenia, usprawnia pamięć (w każdym wieku) i pokazuje jak zdobyć popularność. Parę ćwiczeń wystarczy, by czytelnik zdołał wprawić w osłupienie znajomych, a być może nawet jury i publiczność programu “Mam talent” umiejętnością mnożenia w pamięci trzycyfrowych liczb, wyciągania pierwiastków i operacjami na ułamkach – bez użycia kartki i ołówka, szybciej niż przy pomocy kalkulatora. Znany matemagik, a przy okazji profesor matematyki Arthur Benjamin ujawnia tutaj magiczne triki, które sprawiają, że po chwili czytelnik sam zaczyna myśleć jak matematyczny geniusz. 
Zwykły podręcznik mówi: “Musisz się nauczyć matematyki”. 
“Matemagia” zachęca: “Spójrz, liczby są po prostu piękne”. 
Pierwsza książka, którą objęło patronatem Centrum Nauki Kopernik.

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Książka bez obrazków - Czarna owieczka

Książka bez obrazkow
I cóż może w niej być zabawnego?
Przecież jeśli w książce nie ma obrazków, to oglądać w niej można tylko słowa na stronach.
Słowa, które mogą nas zmusić do wydawania dziwacznych dźwięków…
No więc właściwie co to za książka?
Rozbrajająco prosta, a zarazem genialnie skonstruowana. Wywołuje wybuchy śmiechu za każdym razem, gdy do niej zaglądamy. Ale też pozwala przekonać dzieci, że słowo pisane może być niewyczerpanym źródłem zabawy i psot.
OSTRZEŻENIE
Ta książka wygląda poważnie, ale w rzeczywistości jest KOMPLETNIE BEZ SENSU.
Jeśli Twoje dziecko próbuje Cię nakłonić, byś ją przeczytał (lub przeczytała), oznacza to, że chce Ci spłatać psikusa. Będziesz musiała (lub musiał) mówić GŁUPSTWA i ROZŚMIESZAĆ wszystkich wokoło.
Tylko potem nie mów, że się nie ostrzygaliśmy…

Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim - Debit

Kryształowe odkrycie

Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim

Anna Czerwińska-Rydel
Oprac. graf. Marek Czernek
Wyd. Debit, Bielsko-Biała
Wiek: 8+

Bajki - Erna Rosenstein Warstwy

Bajki - Erna Rosenstein

Bajki 
Erna Rosenstein
il. Karol Banach
wyd. Warstwy
wiek: 6+
Bajki są niemal nieznaną częścią twórczości Erny Rosenstein – jednej z najwybitniejszych artystek sztuki polskiej XX wieku. Prezentowana publikacja to wybór tekstów, które zostały odnalezione w archiwum domowym autorki i ukazują się w dziesiątą rocznicę jej śmierci. Widać w nich, przełożone na język metafor, opisy świata dotkniętego traumą wojny, ślady wojennych przeżyć. Obecny jest – bliski Ernie Rosenstein – duch surrealizmu, wizje z pogranicza jawy, snu i fantazji, czy wreszcie dawny, baśniowy podział świata, jego szlachetna staroświeckość. Tekstom towarzyszą ilustracje wykonane przez Karola Banacha, które dopełniają i podkreślają ich wyjątkowy charakter.

piątek, 10 kwietnia 2015

Pod ziemią. Pod wodą

Nowy wielkoformatowy album Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Po bestsellerowych „Mapach” – obrazkowej podróży po lądach, morzach i kulturach świata – nadszedł czas na niezwykłą książkową podróż do wnętrza ziemi.

Ogromne, efektowne ilustracje pełne szczegółów, informacji, przekrojów i przystępnych schematów prowadzą czytelnika w głąb naszej planety, pokazując mu niemal wszystko, co kryje się pod powierzchnią lądów i wód.   

Znajdziecie tu zwierzęta żyjące pod ziemią i dziwne głębinowe stworzenia, najgłębiej sięgające korzenie, podziemne kable, rury i instalacje, kopalnie i platformy wiertnicze, wykopaliska i szczątki dinozaurów, jaskinie i rowy oceaniczne, wraki i okręty podwodne. Poznacie rekordowe wyczyny grotołazów i nurków, dowiecie się, jak zbudowane jest wnętrze Ziemi i przekonacie się, skąd w naszych domach biorą się woda, prąd i gaz.

Bogactwo zawartych w książce zagadnień i informacji podanych w atrakcyjnej, graficznej formie sprawia, że jej lektura jest przygodą, która nigdy się nie kończy. 

Książka dwustronna – części poświęcone podziemnym i podwodnym światom spotykają się w jej środku, na stronach poświęconych jądru Ziemi.
Pod ziemią. Pod wodą - Mizielińska Aleksandra, Mizieliński Daniel
Wydawnictwo Dwie Siostry
Mizielińska AleksandraMizieliński Daniel

POMELO

Pomelo wyrusza za mur ogrodu
tekst: Ramona Bădescu
ilustracje: Benjamin Chaud
Pomelo, filozofujący słoń mieszkający pod dmuchawcem, postanawia sprawdzić, co kryje się za murem jego ogrodu. Czy tam też widać księżyc? Czy kwiaty wyglądają jak kwiaty? I czy ktoś się do niego tam uśmiechnie?

Żegnajcie, marchewki! Żegnajcie, sałaty! Żegnajcie, cykorie! Witaj, świecie! 
Pomelo wyrusza za mur ogrodu

Skąd właściwie wiemy, jaki jest Bóg? Historyjki dla ciekawskich dzieci

Skąd właściwie wiemy, jaki jest Bóg? Historyjki dla ciekawskich
Autor:
Maike Lauther-Pohl
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Książka, która daje odpowiedzi na 44 fascynujące pytania zadawane przez dzieci na temat Boga i świata.

Dzieci zadają mnóstwo pytań na temat Boga i otaczającego ich świata. Nie tylko chcą wiedzieć, dlaczego rodzą się chore dzieci, dlaczego musimy umrzeć czy też dlaczego wybuchają wojny, ale interesuje je również, czy Jezus miał dwóch ojców i czy Bóg lubi czekoladę. Dorosłym często z trudem przychodzi znalezienie właściwej odpowiedzi na podobne pytania z dziedziny religii i filozofii. Ta książka ma im służyć pomocą. W sposób dostosowany do wieku dziecka tłumaczy zagadnienia teologiczne i wyjaśnia znaczenie chrześcijańskich tradycji. Zawiera również wiele porad i wskazówek, jak omawiać razem z dziećmi trapiące je kwestie oraz jak prowadzić rozmowy z dzieckiem.

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela 
50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna)

Kasdepke Grzegorz, Petru Ryszard

  • Wydawnictwo: Narodowe Centrum 
  • Już po raz drugi tandem Kasdepke-Petru podjął się oswojenia pojęć z zakresu ekonomii dla najmłodszych czytelników. Oswojenia w pełnym tego słowa znaczeniu. W wydanej w 2012 roku książce Pestka, Drops, Cukierek. Liczby kultury pisarz i ekonomista zabrali nas do smutnej, mroźnej krainy, która przemienia się za sprawą kreatywności i przedsiębiorczości jej mieszkańców tym razem czeka nas wycieczka jeszcze bardziej pasjonująca, bo odwiedzimy... ZOO i cyrk Dziwnych Stworów Ekonomicznych!

    Dlaczego manko ma krótszą nóżkę, a cenę minimalną trudno dojrzeć nawet przez grube okulary Biletera Wszystko staje się jasne po przekroczeniu bram ekonomicznego zoo. Zabawne opowiastki Grzegorza Kasdepke w sugestywny sposób tłumaczą zawiłe problemy ekonomii, tworząc przy tym barwny świat zamieszkały przez różne dziwadła. Dzięki kreatywnym ilustracjom Daniela de Latoura tajemnicze stwory brykają po kartach książki niełatwe do oswojenia. Być może nawet nieco onieśmielające przy samym wejściu, okazują się nie takie straszne po rzetelnym oprowadzeniu i komentarzu Ryszarda Petru. Zapraszamy do zoo dzieci i rodziców, bo dobra zabawa to czasem także satysfakcja z obłaskawienia ekonomicznego zwierza. Pamiętajcie, wytresowany i dobrze nakarmiony fiskus (nie mylcie z fikusem) daje się nawet pogładzić po głowie.