wtorek, 30 czerwca 2015

Bajki - Fables LA FONTAINE - Widnokrąg

Bajki

Bajki LA FONTAINE Fables
Tekst w oryginale: Jean de La Fontaine
Przekłady: W. Noskowski, I. Krasicki, S. Komar, F. Kniaźnin
Ilustracje: praca zbiorowa - A. Srokosz, A. Świętek, A. Birecka, M. Piestrak, P. Mildner, M. Jaworowska-Duchlińska, J. Bartosik, A. Chmielnik
Interpretacja aktorska tekstu: Elisabeth Duda
Płyta nagrana w Studiu Teatru Polskiego Radia
wyd. Widnokrąg, 2015
wiek: 6+

Świat pieniądza

Świat pieniądza

Świat pieniądza
Patrycja Krzanowska, Katarzyna Michalska
il. Magda Grabowska-Wacławek
Wydawnictwo: Fundacja Świat Pieniądza 2014
Wiek: 10+

Bon Ton - komiks

Bon Ton

Bon Ton
Grzegorz Janusz
il. Ernesto Gonzales
Wyd. Filharmonia w Szczecinie
Wiek: 6+

Ernest

Ernest

Ernest
Tekst i ilustracje Catherine Rayner
Tłumaczenie Anna Gołębiowska
EneDueRabe
Wiek 3+

środa, 24 czerwca 2015

Król, muzy i pomarańcze - Dwie Siostry

Król, muzy i pomarańcze

czyli co się kryje w Starej Oranżerii
ilustracje: Wojciech Pawliński
Premiera: czerwiec 2015

Książka do czytania, uzupełniania, rysowania i wyklejania, dzięki której dzieci odkryją sekrety jednego z najciekawszych miejsc w Łazienkach Królewskich.

Drzewka pomarańczowe i starożytne rzeźby. Sztuczne grzmoty i król na teatralnej scenie. Włoski pejzaż nad wodą i malownicze ruiny. A wszystko to pod jednym dachem w samym sercu Warszawy. Gdzie? W Starej Oranżerii, czyli w miejscu, do którego zabierze was ta książka.

Dzięki niej przeniesiecie się w czasy króla Stanisława Augusta i dowiecie się, jak ważne były dla niego różne dziedziny sztuki. Traficie do teatru dworskiego, zwiedzicie królewską galerię rzeźby i zobaczycie iluzję malarską na ścianie. Odwiedzicie też starożytną Grecję, gdzie poznacie dziewięć muz, które później odnajdziecie... w Warszawie.

W książce znajdziecie wiele miejsc do uzupełnienia i twórczych zadań, które zapewnią wam wiele godzin zabawy. Będziecie tańczyć do rytmu architektury i tworzyć pomarańczowy gaj. Zobaczycie, jak powstaje rzeźba, i złożycie ją z kawałków. Zaprojektujecie machinę do efektów specjalnych i zrobicie własny teatr.

Czytajcie, rysujcie, tnijcie i wyklejajcie. Do dzieła!

Różowe środy albo podróż z ciotką Huldą

Sylvia Heinlein
ilustr. Anke Kuhl
przeł. Tomasz Ososiński
Wydawnictwo Dwie Siostry

Napisana z wielką wrażliwością i poczuciem humoru opowieść o tym, że normalność to rzecz względna.
Sara uwielbia środy, bo wtedy zawsze odwiedza ciotkę Huldę. A to najweselsza, najzabawniejsza i najmilsza osoba na świecie. Co z tego, że upośledzona umysłowo? Dla Sary to nie problem. Ale dla jej rodziców – tak. Kiedy matka Sary postanawia, że ciotka musi się przeprowadzić na wieś, do ośrodka, gdzie będzie miała ściślejszą opiekę, dziewczynka widzi tylko jedno rozwiązanie: ona i ciotka Hulda muszą uciec. Wsiadają do pociągu – i tak zaczyna się ich mała-wielka podróż...
link

Rybak na dnie morza

Agnieszka Taborska
ilustr. Józef Wilkoń
Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca

Książka jest dziełem duetu twórców: znanej pisarki, historyka sztuki i romanistki Agnieszki Taborskiej (autorki m.in. książek "Senny żywot Leonory de la Cruz", "Abecadło Topora", "Okruchy amerykańskie", "Spiskowcy wyobraźni"), i wirtuoza europejskiej ilustracji, rzeźbiarza, malarza i scenografa Józefa Wilkonia.
Wydana najpierw w Niemczech i Korei Południowej, przeniesiona na ekran w filmie animowanym, książka trafia wreszcie do rąk polskiego czytelnika. Nowa wersja bajki o rybaku i złotej rybce adresowana jest zarówno do małych, jak i dorosłych czytelników.

Alek Topa. Ale wtopa! Michael Gerard Bauer

Alek Topa. Ale wtopa!
Miałeś kiedyś ksywkę? Nie taką fajną, typu Mroczny Rycerz czy Zamaskowany Mściciel. Chodzi mi o te obciachowe przezwiska, które normalnie przyrastają do człowieka i nie chcą się oderwać.
- E, mały, ale ty masz dziwną głowę! Od tej pory będę cię nazywać Krzywa Bania!
- Dzięki, stary! Jak to super brzmi! O wiele lepiej niż Grzesiek!
No, ogarniacie.


Alek Topa to zwyczajny chłopak. Nie licząc faktu, że zalicza wtopę za wtopą i ma denerwującego kumpla, który zawsze widzi jasną stronę życia. Nawet jeśli ta strona jest CZARNA. 

wtorek, 16 czerwca 2015

Moda. Projektuj, rysuj, koloruj

Możesz tutaj projektować, kolorować i rysować wzory, ubrania, dodatki, a nawet fryzury i makijaże.
Interesujesz się modą? – to książka dla ciebie!

Fiona Watt
Olesiejuk

Biblia Komiks WYDAWNICTWO M

Biblia i komiks - to zestawienie wydaje się być bardzo odległe, zwłaszcza gdy nie chodzi o książeczkę dla małych dzieci, ale o publikację dla młodzieży, a nawet dorosłych. Ale jest to sprzeczność pozorna. 
Komiks kojarzy się z superbohaterami, którzy dokonują niezwykłych czynów. I słusznie, bo z myślą o nich został stworzony – popatrzmy na serie o Batmanie, Supermanie, Spider-Manie, Hellboyu. Ta nowocześnie ilustrowana książka też jest swoistą opowieścią o Superbohaterze i o tych, którzy stają się do Niego podobni, dzięki temu, że Mu zaufali. Wiara – jak przekonują twórcy komiksu - jest jedną z najbardziej fascynujących przygód, obfituje w zaskakujące zwroty akcji i nie brak w niej zagrożeń. 
Zarówno w sferze literackiej jak i graficznej, komiks ten daleki jest od większości religijnych książek, w których nie brakuje idyllicznych przedstawień i pastelowych kolorów. Ten komiks to w całości przekazu naprawdę mocna rzecz. 
Jego twórcą jest urodzony w Brazylii Sergio Cariello, rysownik znany ze współpracy z takimi gigantami jak Marvel Comics oraz DC Comics. Ukończył prestiżową Joe Kubert School of Cartoon and Graphic Art.
Biblia Komiks
Liczba stron: 752

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Sposoby na zaśnięcie - Biuro Literackie

Jak Joanna Olech widzi wiersz Darka Foksa? Jak Marta Ignerska wyobraża sobie bojaki? Jaka pchła skakać będzie w wierszu Zbigniewa Macheja dzięki pracom Ewy Kozyry-Pawlak? Czy Joanna Rusinek okiełzna nadmierny apetyt z utworu Bohdana Zadury? Jak wyglądać będzie ołowiany żołnierzyk Jerzego Jarniewicza według Tomasza Brody? I jak smutnego Wieloryba narysuje Marianna Sztyma? Odpowiedź już wkrótce.

Takich poetycko-ilustracyjnych duetów we współczesnej polskiej literaturze jeszcze nie było! Po jednej stronie: Wojciech Bonowicz, Darek Foks, Jerzy Jarniewicz, Bogusław Kierc, Zbigniew Machej, Joanna Mueller, Anna Podczaszy, Bohdan Zadura i Filip Zawada, a po drugiej: Tomasz Broda, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Marta Ignerska, Ewa Kozyra-Pawlak, Daniel de Latour, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Joanna Olech, Zuzanna Orlińska, Joanna Rusinek, Anna Sędziwy i Marianna Sztyma.

Tajemny ogród. Rysuj, koloruj, przeżywaj przygody

Johanna Basford
Wydawnictwo Nasza Księgarnia,

Światowy bestseller – książka do kolorowania, która zachwyci rysowników i poszukiwaczy przygód w każdym wieku.
Witaj w czarno-białym świecie tajemnego ogrodu! Znajdziesz tu niezwykłe rośliny i zwierzęta, skomplikowane rysunki do wypełnienia kolorem, labirynty do przejścia, ornamenty do dokończenia, a także miejsce na własną twórczość.
Będziesz szukać ukrytych kluczy, sów, motyli i biedronek… A to dopiero początek!
Johanna Basford jest rysowniczką i entuzjastką tuszu oraz atramentu. Tworzy na papierze skomplikowane, bogate w szczegóły ilustracje inspirowane florą i fauną szkockiej wsi, czyli okolic, w których dorastała.

Trzynasty gość - Zakamarki

Głęboko pod ziemią, w nieczynnej kopalni, dzieją się dziwne rzeczy. Wręcz niepojęte! Dawid i Larisa znaleźli się tu, podążając za pewnym szkockim wynalazcą, który w tajemniczy sposób zniknął w jednym z szybów. Gdy w zaskakująco rozświetlonych podziemnych korytarzach Larisa staje oko w oko z samą sobą, oboje czują, że muszą rozwikłać zagadkę tego miejsca. Już niebawem przekonają się, że nie tylko oni są w niebezpieczeństwie, ale że zagrożona jest cała ludzkość!

Dawid i Larisa to nowa seria Martina Widmarka – autora bestsellerowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tym razem książki przeznaczone są dla nieco starszych czytelników, a zatem wszystkich tych, którzy nauczyli się czytać, poznając kolejne przygody Lassego i Mai, i chcą przejść na kolejny poziom czytelniczych wyzwań i doznań.

Dawid i Larisa to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawida i Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.

Trzynasty gość
9+

Plaża tajemnic - Literatura

Plaża tajemnic

Plaża tajemnic

Rafał Witek
wyd. Literatura
wiek: 7+

Dzień na plaży - TAKO

Dzień na plaży

Dzień na plaży
Ilustracje: Bernardo Carvalho
Wydawnictwo TAKO
wiek: 3+

Krabat - BONA

Krabat

Krabat
Otfried Preussler
Il. Katarzyna Bajerowicz
Tłum. Krzysztof Radziwiłł i Janina Zeltzer
Wyd. Bona
Sugerowany wiek: 12+

Ściśle tajny dziennik Prosiaka - Zielona Sowa

Autor: Emer Stamp
Liczba stron: 192 
Wiek czytelnika: 6-8 lat 
Zabawna seria o przygodach sympatycznego Prosiaka, który mieszka na farmie, razem z przyjacielem Kaczorem, Krową, Owcami i paskudnymi Kurczakami. Prosiak zaczyna pisać swój niewiarygodny pamiętnik, a choć jego styl daleki jest od ideału, to przemyślenia i opowiedziane historie rozbawiają czytelnika do łez.
Ściśle tajny dziennik Prosiaka

ART BOOKS - NAUKA RYSOWANIA PROSTYCH FORM

Art Books - nauka rysowania prostych form
Zeszyt do nauki rysowania prostych form. 
Wiek dziecka: 5+
 eeboo 

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Historie trochę szalone / Księżniczki nieco zakręcone - Finebooks Raud Piret

Wyobraźnia dzieci, ich pomysłowość i poczucie humoru nie znają granic. Dzieciom potrzeba jednak inspiracji, by te cechy rozwijać. Taką inspirację mogą stanowić zawarte w książce opowiadania. Są one wyjątkowe: krótkie i precyzyjne; zaskakujące, a nawet trochę zwariowane. Pozwalają dziecku w nowy sposób spojrzeć na siebie i najbliższe otoczenie, zachęcają do rozmowy, kształtują spostrzegawczość i refleksję. A przy tym są pełne ciepła, pogody, akceptacji dla świata i jego różnorodności.

Bohaterowie tych opowiadań są zarazem zwyczajni i niezwykli. I każdy ma inne zmartwienia. Co ma zrobić telefon komórkowy, aby nie dygotać na myśl o odbieraniu rozmowy? Jak sobie poradzi żołnierz, który otrzymał rozkaz udania się na księżyc? Czym się skończy ćwiczenie jogi przez jajo? Albo co ma zrobić ryba, która przesadziła z ilością wody zużywanej na herbatę? Zawsze znajdzie się jednak jakieś wyjście z kłopotu, a przynajmniej jakiś morał.

Każde opowiadanie stanowi samodzielną całość. U młodszych dzieci może stanowić doskonałą lekturę na dobranoc. Starsze z pewnością będą do tych opowiadań wielokrotnie wracać.
Historie trochę szalone - Raud Piret

Księżniczki nieco zakręcone - Raud Piret

Huśtawka EneDueRabe

Huśtawka

Huśtawka
Timo Parvela
il. Virpi Talvitie
przeł. Iwona Kiuru
wyd. EneDueRabe
wiek: 6+