poniedziałek, 20 października 2014

Bajarka opowiada Zyska i S-ka

Bajarka opowiada

Bajarka opowiada. Zbiór baśni całego świata
Maria Niklewiczowa
Il. Maria Orłowska-Gabryś
Wyd. Zyska i S-ka
Wiek: 3+

niedziela, 19 października 2014

Muki w podróży dookoła świata - Wytwórnia

Marc Boutavant
Wydawnictwo Wytwórnia,
Drugie wydanie, odświeżone, z małą zmianą imienia misia podróżnika (wcześniej Muk, teraz Muki:) "Ryms" patronuje.
Informacja wydawcy:
Pewnego dnia miś Muki oznajmia swoim przyjaciołom, że wyrusza w podróż dookoła świata. W tej podróży przemierza wiele krajów i kontynentów. Odwiedza Laponię, Grecję, Burkina Faso, Madagaskar, Indie, Chiny, Australię, Japonię, Peru i Stany Zjednoczone. W każdym kraju spotyka przyjaciół, którzy odkrywają przed nim uroki lokalnych obyczajów, regionalnej kuchni. Muki poznaje nowe słowa, nieznane gatunki zwierząt i roślin.
Pełna ciepła i humoru, znakomicie zilustrowana opowieść o różnorodności i pięknie świata.

Ostatni żubr

Jest rok 1919. Polska ledwie co odzyskała niepodległość, a wraz z nią – Puszczę Białowieską. Do Białowieży przybywa jeden z najwybitniejszych polskich przyrodników – profesor Władysław Szafer. Ma sprawdzić, w jakim stanie Puszcza przetrwała ponad... wiek carskich rządów i okres rabunkowej gospodarki niemieckiej podczas I wojny światowej. Zastaje ponury obraz: spalone wsie, wyniszczone lasy i ostatni żubr, który zginął z ręki kłusownika...
Czy jednak na pewno ostatni? Przecież ocalał jeden mały żuberek, który nie dość, że jeszcze nie ma imienia, to niewiele wie o samodzielnym życiu w lesie. W poszukiwaniu innych żubrów wyrusza do legendarnego Serca Lasu. Nie domyśla się nawet, jak ważną rolę przyjdzie mu odegrać w rozgrywce, której stawką jest los Puszczy...
"Ostatni żubr" Tomka Samojlika, autora m.in. "Ryjówki przeznaczenia" i "Norki zagłady", to niezwykła opowieść o tym, jak powstał rezerwat w Puszczy Białowieskiej. Jest to historia oparta na faktach, ale niepozbawiona elementów fantastycznych, tak charakterystycznych dla komiksów Samojlika, doktora Instytutu Badań Ssaków PAN w Białowieży.
tekst i ilustr. Tomasz Samojlik
Wydawnictwo Kultura Gniewu

Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim

"Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim"
Anna Czerwińska-Rydel
Wydawnictwo Akapit Press

Zajączka

tekst i ilustr. Marianna Sztyma
Wydawca: Garvest,

"Zajączka" to autorska książka narysowana i napisana dla przedszkolaków. Siedem krótkich historyjek o emocjach, których bohaterką jest mała zajączka. Emocje takie jak strach, smutek czy uczucie towarzyszące przemijaniu. Zajączka opowiada w nich np. o swoim spotkaniu z pasikonikiem albo o śnie pełnym łez. Zastanawia się nad tym, czym jest czas i kiedy będzie jutro.

Uczta u królowej

tekst i ilustr. Rutu Modan
Wydawnictwo Kultura Gniewu

Pepe i spółka

Pepe Kulka na pewno dogadałby się z Janem-A, najstarszym z gromady Jaśków. Tak samo jak on uwielbia się wymądrzać i zawsze myśli, że jest najlepszy. Razem z Matyldą, która potrafi zaczarować każdego belfra, i Remim – najsilniejszym z całej paczki, rozwiązują zagadki zniknięcia profesora, tajemniczej krypty w podziemiach szkoły i skradzionych klejnotów pewnej angielskiej księżnej. Nie przestają się kłócić, ale mimo wszystko zawsze wychodzą cało z tarapatów. Z nimi nie da się nudzić!
Pepe i spółka - Arrou-Vignod Jean-Philippe
Znak

Baśie braci Grimm

Baśnie - Grimm Wilhelm, Grimm Jakub
Kto nie zna „Kopciuszka”, „Czerwonego Kapturka”, „Paluszka”, „Śnieżki”, baśni „O wilku i siedmiu koźlątkach”, „O czterech muzykantach z Bremy”, „Jednooczce, Dwuoczce, Trójoczce”, „Ubogim i bogatym” czy „Bajki o dwóch braciach”? To opowieści od wieków obecne w kulturze europejskiej i światowej. Ponad 200 lat temu spisali i opracowali je Wilhelm i Jakub Grimm, rodzeni bracia, pisarze i uczeni niemieccy, badający podania, mity i opowieści ludowe.

„Baśnie braci Grimm”, wydawane w serii Z Biblioteki Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”, to wybór najbardziej znanych baśni w klasycznym tłumaczeniu Marcelego Tarnowskiego, pięknie i stylowo zilustrowanych przez Bartka Drejewicza.

seria Co to jest? - Arkady

Co to jest?” wprowadza dzieci w świat nauki poprzez zabawę i proste doświadczenia, dzięki którym mogą łatwiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym świecie i zaobserwować ich zastosowanie w życiu codziennym.

„Co to jest?” obudzi w dziecku ciekawość świata i przemieni je w prawdziwego odkrywcę.

Układ słoneczny. Wszechświat. Grawitacja. Planeta

Na niebie nad naszymi głowami krążą setki gwiazd, planet i komet. Gigantyczne teleskopy astronomów umożliwiają nam dziś przeniknięcie większości tajemnic wszechświata. Jak narodziła się Ziemia?
Czy Marsa można zobaczyć gołym okiem?
Czy Słońce kiedyś zgaśnie? Czy w przestrzeni kosmicznej istnieje życie?

Z „Co to jest?” naukowe odkrycia to zabawa. Wykonaj proste doświadczenia z tej książki, a wkrótce nasza galaktyka nie będzie miała przed tobą tajemnic.

Co to jest? – to seria bogato ilustrowanych książek prezentujących po kilkadziesiąt doświadczeń i eksperymentów, które pozwalają dziecku szybko i łatwo zrozumieć zjawiska z różnych dziedzin nauki: astronomii, materii, ekologii, fizyki.  Tom poświęcony astronomii podzielony jest na cztery rozdziały: Układ słoneczny, Wszechświat, Grawitacja i Planeta. Odpowiada m.in. na pytania: jak zbudowana jest kula ziemska, jak wyglądały narodziny Ziemi, dlaczego jest dzień i noc, oraz dlaczego niebo jest niebieskie? W tym przypadku autorzy pytają czytelnika, czy wie, że „w przestrzeni kosmicznej niebo jest zawsze czarne i rozgwieżdżone. Warstwa gazów otaczających Ziemię ma zaledwie kilkadziesiąt kilometrów grubości. Wyżej nie ma już powietrza – to próżnia. Bez atmosfery niebo jest zawsze czarne”.

Dla potwierdzenia tej informacji proponują niewielki eksperyment, do którego niezbędne będą: kawałek niezbyt grubej tkaniny, np. chustka do nosa, latarka i telewizor. Kiedy już wszystko mamy przygotowane możesz przeprowadzić eksperyment:

1. Włącz telewizor i pogaś wszystkie inne świata w pokoju.
2. Trzymaj chusteczkę przed oczami. Czy widzisz przez nią to co jest w telewizji?
3. Poproś kolegę, żeby zapalił latarkę i poświecił nią na chusteczkę. Czy nadal widzisz co jest w telewizji? A kiedy kolega zgasi latarkę?

Przy zgaszonej latarce możesz przez chusteczkę oglądać telewizję. Przy zapalonej latarce widzisz już tylko chusteczkę. A przecież telewizor jest ciągle włączony. Podobnie jest na niebie. Ziemię otacza warstwa gazów – atmosfera. W nocy jest ona przejrzysta: możesz przez nią widzieć dalekie gwiazdy. W dzień słońce oświetla atmosferę, która nabiera jasnoniebieskiego koloru. I widzisz już tylko ją! Z tyłu gwiazdy nadal świecą, ale ty już ich nie widzisz.

Na tym przykładzie widać w jak prosty sposób można wytłumaczyć dziecku skomplikowane zjawisko niebieskiego nieba.  Ta książka proponuje 20 podobnych doświadczeń.

Książki z serii Co to jest? okażą się nie tylko wspaniałą pomocą dla nauczycieli, ale  także podpowiedzą jak przyjemnie i z pożytkiem spędzić czas z dzieckiem w domu.

Układ słoneczny. Wszechświat. Grawitacja. Planeta - Nessmanna Philippe

Ekologia. Energia odnawialna. Ocieplenie klimatu. Reczkling
Ekologia. Energia odnawialna. Ocieplenie klimatu. Reczkling - Nessmanna Philippe

Dźwięk. Światło. Elektryczność. Magnesy

Dźwięk. Światło. Elektryczność. Magnesy - Nessmanna Philippe


Woda. Powietrze. Ciepło i zimno. Chemia

Woda. Powietrze. Ciepło i zimno. Chemia - Nessmanna Philippe
Arkady

Przygoda z małpką

Pierwsze wydanie Przygody z małpką miało miejsce w 1960 roku. Stefania Szuchowa, mistrzyni opowiadań o charakterze wychowawczym, napisała  historię małego chłopca, który ginie w tłumie i nie wie, jak się nazywa.
Bohater „Przygody z małpką” – jak mówi sama autorka – nie był ani bardzo grzeczny, ani bardzo niegrzeczny. W domu wołano na niego Duduś i nawet on sam nie pamiętał już własnego imienia. Nie znał też swojego nazwiska i adresu zamieszkania. Jak bardzo ta podstawowa wiedza jest potrzebna dziecku od najmłodszych lat, przekonali się Duduś i jego starsza siostra podczas wycieczki za miasto, która mogłaby być udana, gdyby... No właśnie – gdyby Duduś się nie zgubił.
To się może zdarzyć i zdarza się prawie każdemu dziecku. I zazwyczaj kończy się dobrze, jeśli dziecko wie, kim jest, gdzie mieszka, że lepiej poprosić o pomoc dorosłego niż samemu próbować odnaleźć mamę i tatę.
Ta bezpretensjonalna, prościutka historyjka jest bardzo pouczająca nie tylko w odniesieniu do najmłodszych czytelników, lecz także do ich rodziców. Została ciepło zilustrowana przez Janinę Krzemińską. Stanowi piaty tom serii Muzeum Książki Dziecięcej poleca.
Przygoda z małpką - Szuchowa Stefania

Typogryzmol

Książka wspomaga naukę liter – do bazgrolenia, rysowania, malowania i wyklejania.

W tej interaktywnej książce litery zamieniają się w wieżowce, ulice, gwiazdozbiory, zwierzęta i wszystko, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Kryją się pod śniegiem, chowają się w zatłoczonym pokoju i zjeżdżają na nartach. Gną się, łamią i wypuszczają liście. A wszystko to po to, by rozwinąć sprawność manualną dziecka, oswoić je ze znakami alfabetu i zapewnić mu świetną zabawę. 

Typogryzmol - Bajtlik Jan

Dwie Siostry

Lato i ptaszynka - Akapit Press

Kiedy pewnej nocy rodzice Lato i Ptaszynki niespodziewanie znikają, siostry wyruszają na ich poszukiwanie. Zagadkowy list obrazkowy, pozostawiony przez matkę, prowadzi dziewczynki do pobliskiego lasu. Jednak znajome otoczenie wkrótce ustępuje miejsca zupełnie innemu światu, który zamieszkują niezwykłe stworzenia i który pełen jest groźnych zasadzek.

"Lato i Ptaszynka" zostają rozdzielone, a serce prowadzi każdą z nich w innym kierunku. Będą musiały odszukać rodziców, pokonać złowrogą Lalkarkę, poprowadzić ptaki do Zielonego Domu i odkryć, kim jest prawdziwa ptasia królowa.
Lato i ptaszynka - Catmull Katherine
Catmull Katherine

Tajemnica gwiezdnego jeziora. Terra Incognita

Seria „Terra Incognita” to przede wszystkim seria przygodowa, sięgająca do najlepszych przykładów powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży.
Trzy elementy charakteryzujące serię:

  • Współczesna historia opowiadająca przygody polskich dzieci; znane realia, wiarygodni bohaterowie;
  • Walor edukacyjny: bohaterowie odwiedzają różne miejsca w Europie i Afryce; bogate opisy i odniesienia do geograficznych, kulturowych i historycznych faktów;
  • Przygoda i sensacja: zaskakujące wydarzenia, zagadki, tajemnice, szybkie zwroty akcji – wszystko to, co młody czytelnik lubi najbardziej w powieściach przygodowych.Aby książka przykuwała czytelnika nie tylko treścią, ale i formą edytorską, wewnątrz okładki pojawi się mapa, w środku zaś ilustracje czarno-białe. Taka oprawa graficzna przywodzi na myśl najlepsze powieści dla młodzieży, ale sprawią też, że książka wyróżni się na rynku.
  • Tajemnica gwiezdnego jeziora. Terra Incognita - Stelmaszyk Agnieszka
  • Seria:Terra Incognita
    Autor:Stelmaszyk Agnieszka
    Wydawca:Wydawnictwo Zielona Sowa
  • My ludzie - Czarna Owieczka

    To książka o nas – ludziach. O tym, że wszyscy pod pewnymi względami jesteśmy tacy sami (cieszymy się, smucimy, marzymy, myślimy), a jednocześnie o tym, że wszyscy bardzo się różnimy (cieszymy się i smucimy z różnych powodów, marzymy o innych rzeczach, myślimy inaczej). Dlatego świat jest taki barwny i ciekawy, a życie to pełna niespodzianek przygoda.
    My ludzie - Piotrowska Eliza

    Pasażer nie z tej ziemii. Podróż z Kornelem Makuszyńskim

    Kornel Makuszyński – pisarz, autor… jasne! Ale czy wiedzieliście, że także urwis, dowcipniś i patentowany wyjec teatralny? O swoim niecnym dzieciństwie, rozflirtowanej młodości i niepokornym pisarstwie opowiada Michałowi, waszemu rówieśnikowi. Jeśli macie ochotę posłuchać jego opowieści, ruszajcie na wycieczkę śladami tego szacownego pisarza. I lepiej zapnijcie pasy – to nie będzie przejażdżka zakurzoną dorożką, ale prawdziwy umysłowy rollercoaster!
    Pasażer nie z tej ziemii - Jerzykowska Kalina
    Literatura

    Mats i Roj. Zakamarki

    Mats i Roj. Ktoś się wprowadza - Lindstrom Eva
    Dwanaście opowiadań o Matsie i Roju - dwóch chłopakach, którzy lubią zastanawiać się nad tym, jak działa świat. Obserwują, eksperymentują, fantazjują.
    Lindstrom Eva

    Najsłynniejsze legendy europejskie

    Każdy naród ma swoje legendy. Należą. do niego jak kraj, jak góry i doliny, w których żyje. Kiedyś legendy nie były zapisywane, przetrwały dzięki temu, że z pokolenia na pokolenie były opowiadane. Często rzeczywistość wydawała się gawędziarzom nudna, dlatego ubarwiali swoje opowieści, a bohaterom przypisywali niesamowite siły. Tyle już pokoleń chętnie słucha opowieści o Robin Hoodzie, Wilhelmie Tellu, o Rolandzie czy o założeniu Rymu. Książka dowcipnie ilustrowana.
    Najsłynniejsze legendy europejskie - Inkiow Dimiter
    Autor:
    Wydawca:Media Rodzina

    Mrówkowy blok rysunkowy - NK

    Blok rysunkowy, kolorowanka oraz zbiór łamigłówek w jednym. Wspaniała, twórcza rozrywka dla małych artystów i miłośników przyrody. Dzieci łatwo i z przyjemnością nauczą się, jak narysować mrówkę, zaprojektują własny wzór na… papier toaletowy i wykonają wiele innych zabawnych zadań. Pozycja idealna do pracy indywidualnej lub w grupie. Dodatkowym walorem tej publikacji są wyszperane przez ilustratorkę ciekawostki przyrodnicze.
    Mrówkowy blok rysunkowy - Bajerowicz Katarzyna


    Mister Maker. Pan Robótka. Niezwykłe projekty plastyczne

    Mister Maker. Pan Robótka. Niezwykłe projekty plastyczne - Opracowanie zbiorowe
    Fantastyczny zbiór projektów niezwykle pomysłowego Pana Robótki!

    Dołączcie do Pana Robótki i jego przyjaciół, by dowiedzieć się, jak ze zwykłych przedmiotów wykonać prawdziwe dzieła sztuki. Książka jest pełna świetnych pomysłów i projektów, zagadek oraz wskazówek przydatnych małym twórcom. Wystarczy odrobina wyobraźni, by wyczarować wspaniałe dekoracje oraz zabawki, i spędzić czas na niezwykle twórczej zabawie.

    Katechizm polskiego dziecka

    Katechizm polskiego dziecka - Bełza Władysław
     Kto ty jesteś? - Polak mały to słowa znane polskim dzieciom od ponad stu lat. Katechizm polskiego dziecka ukazał się po raz pierwszy we Lwowie w 1900 roku i cały czas jest najbardziej rozpoznawalną książką dla dzieci szerzącą wartości patriotyczne.


    Zysk i S-ka Wydawnictwo

    Rysujemy z Leonardem - Wilga

    Z Leonardem dzieci nauczą się rysować dziwne potwory, kolorować dmuchane banany oraz wymyślać słoniokotożyrafy!

    Rysujemy z Leonardem - Opracowanie zbiorowe

    Zgubione, znalezione Tan Shaun

    „Zgubione, znalezione” to trzy niezwykłe książki słynnego Shauna Tana - „Czerwone drzewo”, „Zguba”, „Króliki” - ukryte w jednej okładce.

    Pierwsza z nich opowiada o dziewczynce, która odnajdzie iskierkę nadziei w ponurym świecie. Bohaterem drugiej jest chłopiec, który przyprowadzi do domu tajemniczą zgubę. W trzeciej opowieści pokojowo nastawione do świata istoty stawią czoła niespodziewanej inwazji.

    Wszystkie trzy opowieści to popis zachwycającej wyobraźni i niesamowitego talentu Shauna Tana, autora głośnych „Przybysza” oraz „Opowieści z najdalszych przedmieść”, laureata prestiżowej nagrody im. Astrid Lindgren za twórczość dla dzieci i młodzieży. Na podstawie znajdującej się w kolekcji „Zguby” Tan zrealizował nagrodzony Oscarem film animowany.

    „Zgubione, znalezione” zostały wydane przy wsparciu rządu Australii za pośrednictwem Australia Council for the Arts oraz Australian Trade Commission – Austrade.

    Zgubione, znalezione - Tan Shaun

    Najmniejszy słoń świata

    Najmniejszy słoń świata - Szymanowicz Maciej
    Pierwsza książka napisana przez jednego z najciekawszych polskich ilustratorów książek dla dzieci. Autor opowiada historię słonika, który rodzi się w zoo. Rodzice wspominają maluchowi, że ich prawdziwym domem jest Afryka, nie zagroda w mieście. Wtedy słonik postanawia przestać jeść i zmaleć – tak bardzo, żeby móc się przecisnąć przez kraty i wyruszyć w świat. Czy podróż słonika okaże się wspaniałą przygodą? Jakie niebezpieczeństwa czekają na ciekawskiego malucha? No i czy uda mu się ostatecznie dotrzeć do Afryki?
    Szymanowicz
    Muza

    Poznajemy Polskę

    Odwiedźcie z nami najciekawsze miasta w Polsce! Zapraszamy do Warszawy, Krakowa, Gdańska, Lublina, Poznania, Malborka i Zakopanego. Pokaż swojemu dziecku piękne zabytki i inne niezwykłe miejsca. Razem poszukajcie najciekawszych szczegółów. To będzie wspaniała przygoda!

    Autor:
    Iwona Jędrzejewska
    Wydawnictwo:
    Czarna Owieczka
    Poznajemy Polskę - Izabela Madeja

    Pewnego razu w Nibylandii

    Pewnego razu w Nibylandii. Między światami - Kiki Thorpe

    Autor:
    Kiki Thorpe
    Wydawnictwo:
    Zielona Sowa
    Kate Lilii, Mia i jej młodsza siostra Gabi na dobre zadomowiły się w Przystani Elfów i zaprzyjaźniły z jej mieszkańcami. Pewnego dnia ich beztroska zabawa zostaje przerwana i muszą wracać do realnego świata, gdyż kolejna okazja do powrotu może się już długo nie powtórzyć. Czy dziewczynkom uda się odnaleźć magiczne przejście między światami, aby mogły jeszcze kiedyś powrócić do Nibylandii?

    Przygody rycerza Valdemara. Tom 1. Worek pełen duchów

    Przygody rycerza Valdemara. Tom 1. Worek pełen duchów - Marcin M
    Autor:
    Marcin Mortka
    Wydawnictwo:
    Wilga
    Seria książek dla wszystkich dzieci, które fascynuje świat rycerzy, ale tym razem w humorystycznej wersji. Zabawne opowieści pełne czarów, dramatycznych przygód, smoków i magicznych miejsc. Nie zabraknie też odrobiny morału.

    Opowieści wzbogacone świetnymi ilustracjami młodej artystki Alicji Gapińskiej.

    Rękodzieła - Wilga

    Naucz się podstaw twórczego myślenia z książką Rękodzieła, która krok po kroku przeprowadzi cię przez tajniki 48 niesamowitych projektów.

    Chcesz sprawdzić, jakie to proste? Postępuj zgodnie ze wskazówkami!
    Rękodzieła - Praca zbiorowa

    Kubatu. Tom 1. I tak nie uwierzysz!

    Kaj uważa, że wyrósł już ze spania z Kubatu, swoją przytulanką. Właśnie wtedy dowiaduje się, że maskotka jest żywym stworzeniem! Wyruszają razem do zamku tajemniczego czarnoksiężnika, twórcy Kubatu, aby ten sprawił, by maskotka nie utraciła wspomnień, jak inne dziecięce przytulanki. Czy chłopiec zdoła udowodnić, że jest prawdziwym przyjacielem Kubatu? Czy dowie się, kim naprawdę jest czarnoksiężnik? Kaja i jego żywą zabawkę czekają niezwykłe i niebezpieczne przygody. 

    Komiks nagrodzony w pierwszej edycji konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci.
    Autor:
    Jakub Syty
    Wydawnictwo:
    Egmont
    Seria:
    Kubatu
    Kubatu. Tom 1. I tak nie uwierzysz! - Jakub Syty

    Rysiek i Królik. Tom 1. W szortach

    Rysiek jest chłopcem energicznym, pełnym optymizmu, uwielbia grę w kosza i ma szczególny talent do wpadania w kłopoty. Królik jest dla odmiany spokojny, a chwilami nawet zmienia się w gburowatego pesymistę. Pasjonuje się poezją, choć potrafi również godzinami przesiadywać przed komputerem. Album W szortach zawiera pięć krótkich opowieści o Ryśku i Króliku, w których chłopcy zmierzą się z okropnymi porywaczami poezji, spróbują swoich sił jako grafficiarze, zostaną wessani przez Internet, zagrają turniej z pająkiem, a do tego wszystkiego poznają smak pierwszej miłości! 

    Komiks nagrodzony w pierwszej edycji konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci.

    Rysiek i Królik. Tom 1. W szortach - Łukasz Piotrkowicz

    Tomek i Jacek. Tom 1. Piraci z Lua Lua

    Tomek i Jacek. Tom 1. Piraci z Lua Lua - Michał Chojnacki
    Tomek i Jacek są zwyczajnymi misiami - chodzą do szkoły, grają w piłkę, spotykają się z przyjaciółmi. Kiedy jednak pojadą z rodzicami na wyspę Lua Lua, trafią do miejsca, gdzie nic nie będzie zwyczajne. Wystarczy, że zanurkują w morzu, a znajdą tajemnicze przejście, które zaprowadzi ich do świata na opak... 

    Komiks nagrodzony w pierwszej edycji konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci.

    Autor:
    Michał Chojnacki
    Wydawnictwo:
    Egmont
    Seria:
    Tomek i Jacek

    Wszystko będzie dobrze

    Autor:
    January N. Misiak
    Wydawnictwo:
    Egmont
    January N. MisiakIlustracje:
    Tak to w życiu jest, że czasem wpada się w tarapaty - niekoniecznie z własnej winy. A to rodzice się rozwodzą, a to zwykłe drzwi prowadzą do tajemniczej krainy. Wszystko będzie dobrze jest opowieścią o niezwykłej podróży, w którą - chcąc nie chcąc - wyrusza wcale nie taka już mała dziewczynka.

    Komiks nagrodzony w pierwszej edycji konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci.

    Wszystko będzie dobrze - January N. Misiak

    Moje prawa, ważna sprawa!

    Autor:
    Renata Piątkowska
    Wydawnictwo:
    Literatura
    16 opowiadań. Dwie pisarki, docenione przez krytyków literackich, szanowane przez rodziców, kochane przez dzieci.I temat - jeden z najważniejszych we współczesnym świecie - temat praw dziecka. Ta książka uzmysławia dzieciom, jakie są ich prawa, obowiązki i przywileje. O niektórych zapewne wiedzą, niektóre dopiero poznają dzięki tej książce. Ważne, aby zrozumiały. Dlatego pisarki - Anna Czerwińska-Rydel i Renata Piątkowska - stawiają na sytuacyjne przedstawienie kolejnych reguł znanych z Konwencji o Prawach Dziecka. Tłumaczą je cierpliwie ustami bohaterów - rodziców, dziadków, znajomych pań z ławeczki w parku.  Wiele z opisanych historii nie wymaga pointy - ta nasuwa się małemu czytelnikowi sama. I to ogromny atut tej książki.Jest tu miejsce na powagę, chwilę refleksji, ale i na uśmiech. Przecież mówiąc o poważnych sprawach, nie trzeba zachowywać śmiertelnej powagi. Konwencja o Prawach Dziecka mówi o wielu trudnych sprawach, o pracy zarobkowej dzieci, o złym dotyku, biciu. Sztuką jest nie przestraszyć tymi tematami, lecz przekonać najmłodszych i ich opiekunów do otwartej rozmowy. Autorkom tego zbiorku się to udało.
    Moje prawa, ważna sprawa! - Renata Piątkowska

    Niezwykłe przygody latającej myszy

    Oto wyjątkowa książka dla młodszych czytelników. Autor zabiera nas w niezwykłą podróż, w której przewodnikiem jest mysz. Sympatyczny bohater mieszka w Hamburgu i pewnego dnia odkrywa, że jego rodzina i przyjaciele znikają w tajemniczych okolicznościach. Aby ich odnaleźć, mysz musi przebyć ocean, co nie jest łatwą sprawą. Niezwykle oryginalne i piękne ilustracje stanowią o wyjątkowości tej książki!



    Wilga

    Lassie, wróć!

    Lassie, wróć! - Eric Knight
    Lassie, wróć! to piękna, klasyczna opowieść o sile przyjaźni, która może pokonać wszelkie przeciwności. To także lektura szkolna od wielu lat. Niezwykła historia od dziesięcioleci pobudza wyobraźnię i emocje czytelników, a jej główna bohaterka stała się symbolem psiej wierności. Co się stanie, kiedy Lassie trafi do nowego właściciela? Czy nie zgubi się w drodze do domu? I kto pomoże jej odzyskać siły, kiedy będzie chora i wyczerpana?
    Eric Knight
    Znak

    Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania

    Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania - Jan Twardowski
    Czy może dziecko pocieszyć psa?
             Pewna dziewczynka siedziała w ogrodzie i zobaczyła smutnego psa w kagańcu. Kaganiec to taki okropny przyrząd, w którym można tylko poszczekać, ale nie można się w nim uśmiechać. Kiedy pies spostrzegł dziewczynkę, przybiegł, pomachał ogonem, chciał pysk wsadzić do jej kapelusza.
             Pogłaskała go - pocieszył się.
    W roku 2015 obchodzimy setną rocznicę urodzin najpogodniejszego polskiego poety i księdza. I z tej właśnie okazji nakładem Wydawnictwa "Nasza Księgarnia" ukazuje się niezwykła antologia - wybór ze wszystkich książek Jana Twardowskiego dla małych czytelników. W tej podzielonej na dwa tomy obszernej publikacji przypominamy jego najpiękniejsze i najbardziej poruszające wiersze oraz opowiadania skierowane do najmłodszych.
    Tom pierwszy, z pełnymi ciepła ilustracjami Marty Kurczewskiej, zawiera ponad sto opowiastek uczących szacunku dla innych istot, zachwytu przyrodą, szukania sensu i radości życia.
    W przygotowaniu: "Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze"

    Muchy - Bosz

    Wchodzą muchy pod poduchy i pod kocyk wchodzą w nocy. I udają muchy duchy. Ale my jesteśmy zuchy - przepędzimy wszystkie muchy...

    26 zabawnych i oryginalnych muszych przygód zebranych pod wspólnym tytułem Muchy. Muchy w cukierni, muchy nad Bałtykiem, muchy na wakacjach, muchy pasibrzuchy, musza kraksa, dieta, miłość - przewrotne, pełne humoru i pobudzające wyobraźnię wiersze Kingi Grabowskiej-Bednarz, niezwykle sprawnie żonglującej słowem barwnym i dźwięcznym, to doskonały sposób na odkrywanie świata nie tylko przez najmłodszych! Poetyka prostoty i naturalności oraz niebanalne spojrzenie na codzienność, połączone z zabawnymi ilustracjami uroczych i dowcipnych muszych przyjaciół z pewnością rozbawi każdego czytelnika. 

    Ciekawy projekt graficzny dodatkowo uprzyjemni lekturę, do której zapraszamy i te małe, i te duże zuchy!
    Kinga Grabowska-Bednarz
    Muchy - Kinga Grabowska-Bednarz

    Czy na wyspie grasują duchy i szpiedzy

    W pierwszej książce bohaterowie mają spędzić wakacje u dawno niewidzianej ciotki. Sami też widzą się po raz pierwszy od kilku lat. Trochę niepewni jak będzie, są przyjemnie zaskoczeni tym, jak świetnie się dogadują i jak fantastyczna jest wyspa. Jednak tuż po ich przyjeździe, na wyspie zaczyna się dziać coś tajemniczego. Kiedy ciotka Frida wyjeżdża na kilka dni w interesach, dzieci zostają same. W nocy zauważają migające w oddali światło i jakieś tajemnicze postacie. Czy na wyspie coś straszy, a może jest tam jeszcze ktoś? Kuzyni za wszelką cenę chcą się dowiedzieć, co się naprawdę dzieje.
    Oto książki nowej bestsellerowej serii Katariny Mazetti o czworgu kuzynach Karlsson, którzy spędzają wakacje na wyspie u swojej ekscentrycznej ciotki artystki. Pełne humoru i trzymające w napięciu historie sensacyjno-przygodowe.

    Autor:
    Katarina Mazetti
    Wydawnictwo:
    Czarna Owieczka
    Seria:
    Kuzyni Karlsson na tropie

    Kuzyni Karlsson na tropie. Tom 1. Czy na wyspie grasują duchy i

    Baśnie hinduskie. Sekret życia

    Kolejna pozycja z popularnej serii przenosi nas do dawnych Indii. Jest to zbiór opowieści o radżach i braminach, zaklętych księżniczkach i książętach zamienionych w zwierzęta. Nie brakuje tu hinduskich wierzeń, opowieści o duchach i demonach, a także o dobrych bóstwach, które czuwały nad swoimi wyznawcami.

    Baśnie hinduskie. Sekret życia

    Tajemnicze dziecko - E.T.A. Hoffmann

    Kolejna klasyczna pozycja w nowej, odświeżonej oprawie i nowym znakomitym tłumaczeniu. Niedoceniona w Polsce baśń, w niektórych krajach jest tak popularna jak "Dziadek do Orzechów". Uważa się, że tytułowe tajemnicze dziecko jest pierwowzorem takich postaci jak Pippi Langstrumpf czy E.T.
    Tajemnicze dziecko - E.T.A. Hoffmann
    Media Rodzina

    Kajko i kokosz

    komiks,

    Słuchowisko "Kajko i Kokosz. Szkoła latania"
    Scenariusz: Grzegorz Brudnik
    Reżyseria: Michał Szolc
    Narrator: Piotr Fronczewski
    Obsada: Abelard Giza (Kajko), Wojciech Tremiszewski (Kokosz), Agnieszka Matsiak (Jaga), Jacek Braciak (Kapral), Krystyna Tkacz (Lubawa), Arkadiusz Jakubik (Hegemon), Piotr Pręgowski (Mirmił), Miłogost Reczek (Łamignat) | W pozostałych rolach: Katarzyna Kwiatkowska, Tomasz Sobczak, Zbigniew Suszyński, Wojciech Żołądkowicz.

    Kot kameleon - BIS

    Joanna Wachowiak
    il. Emilia Dziubak
    Kot kameleon
    Natalia nie jest szczególnie zadowolona, gdy musi zostać na kilka dni na wsi u babci Anieli. A gdy po odjeździe rodziców okazuje się, że w samochodzie została jej torba z ulubionymi zabawkami, jest naprawdę zmartwiona. Cóż ona będzie robić przez całe dni z babcią i czarnym kotem, który chyba jej nie lubi? Na szczęście babcia zabiera ją na strych, gdzie można przymierzać fantazyjne kapelusze i bawić się szkiełkami witrażowej lampy. Gdy się przez nie spogląda, wszystko nabiera czarodziejskich barw, a czarny kot staje się białym kotem. Tylko czy to naprawdę magia?

    "Minecraft. Przygody"

    Miło nam poinformować, że Gildia objęła partonatem medialnym serię książek Minecraft. Przygody, adresowaną do dzieci w wieku 8-12 lat.  Seria składa się z 9  wartkiej akcji powieści, przenoszących czytelnika do świata Minecrafta.
    Pierwsza z książek serii, Herobrine powstaje, ukaże się już 24 września.
    Josh i Andre, dziesięcioletni bracia bliźniacy, używają należącego do ich ojca sprzętu z laboratorium wirtualnej rzeczywistości. Grają w Minecraft tak, jakby rzeczywiście znajdowali się w trójwymiarowym świecie brył. Maszyna jest prototypem, w danym momencie może się nią posługiwać wyłącznie jedna osoba. Tata chłopców pracuje w laboratorium rządowym. Dzieci, mając dostęp do znajdującego się tam superkomputera, włamują się do chronionego hasłem serwera. Tego samego, który został osobiście stworzony przez Notcha i zawiera ponoć jedyną wersję Minecrafta z Herobrinem aktywnie działającym w programie. Odkrywają tam coś, czego się nikt nie spodziewał…

    Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi - Rożek

    Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi” to zbiór wywiadów z uznanymi polskimi naukowcami, reprezentującymi różne dziedziny nauki. nanotechnologię,
    cybernetykę i robotykę,
    fizykę cząstek,
    badania mózgu,
    internet i jego rolę komunikacyjną,
    klimat i modyfikacje pogody,
    genetykę człowieka.Celem książki jest ukazanie współczesnych wyników badań, przyszłości dyscyplin i ich związków z życiem i świadomością człowieka, wyjaśnienie trudnych tematów na przykładzie codziennych sytuacji, za pomocą przystępnego, barwnego, komunikatywnego języka. Dodatkowym atutem książki są zdjęcia naukowe z renomowanych agencji międzynarodowych oraz infografiki wyjaśniające omawiane w wywiadach mechanizmy i procesy.

    Demart
    Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi - Rożek Tomasz

    środa, 15 października 2014

    Przygody królów polskich. Piastowie

    Marta Spingardi
    ilustr. Katarzyna Bogucka
    Wydawnictwo Tatarak

    Polscy królowie od A do Z, a raczej od Mieszka I do królowej Jadwigi. Część pierwsza "Przygód..." to opowieści o Piastach. Dowiemy się, kim byli i w jaki sposób zbudowali potężne państwo polskie. Trochę o ich sprzymierzeńcach, trochę o wrogach, wszystko okraszone świetnymi ilustarcjami Katarzyny Boguckiej.

    Licho i inni - BOSZ

    Agnieszka Taborska
    ilustr. Lech Majewski
    Wydawnictwo Bosz

    Książka Agnieszki Taborskiej "Licho i inni" nowocześnie, dowcipnie i poetycko podejmuje tematykę polskich legend. W zaskakujący sposób interpretuje motywy ludowe i elementy rodzimego folkloru. Licho i inni to przepisane na nowo polskie, i szerzej – słowiańskie, baśnie uwzględniające wrażliwość dzisiejszego czytelnika.
    Ten niecodzienny zbiór tworzy piętnaście baśni, zilustrowanych pięknymi rysunkami, spiętych klamrą pierwszego i ostatniego opowiadania. Publikacja ‒ adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych ‒ łączy zabawę z edukacją, stanowiąc nie tylko atrakcyjną, ale bardzo oryginalną i nowoczesną propozycję opowiadania o folklorze i tradycji. Uwaga, jaką poświęca się w niej różnym regionom kraju, uwrażliwia odbiorców na różnorodność i specyfikę kulturową polskich ziem.
    Tekst przygotowany został przez znaną pisarkę Agnieszkę Taborską, autorkę wielu publikacji dla dzieci, m.in. "Szalonego zegara", "Czarnej góry", "Bluesa Nosorożca", "Księżycowych duchów", i dla dorosłych, m.in. "Sennego żywota Leonory de la Cruz", "Abecadła Topora", "Okruchów amerykańskich". Jej książki dla najmłodszych wydane były również za granicą ‒ w Niemczech, Japonii, Korei, gdzie zdobyły nagrody literackie. Na podstawie dwóch z nich powstały filmy animowane.
    Publikację zilustrował profesor Lech Majewski, znana postać polskiej ilustracji, który jest także autorem projektu graficznego książki. Połączenie niezwykle oryginalnego, opartego na znanych baśniach tekstu z ilustracjami nawiązującymi do polskiej sztuki ludowej tworzy dzieło o wielkiej wartości.

    O czym szumią muszle. Zakręcone opowieści - Zielona sowa

    O czym szumią muszle, to opowieść znanej i nagradzanej autorki dla dzieci Liliany Bardijewskiej. Księżniczka Idalka, Krab Szkrabek, Ośmiornica Marica, Meduza Zuza to bohaterowie tej niezwykłej historii, w której słowne zabawy są równie ważne jak sama akcja. Wyjątkowa książka dla wyjątkowych czytelników

    O czym szumią muszle. Zakręcone opowieści - Bardijewska Liliana

    Bardijewska Liliana

    Mikołaj Kopernik - Zielona sowa

    Pierwsza książka o Mikołaju Koperniku dla dzieci. 
    To książka, która w bardzo zabawny, lekki sposób opowiada o życiu, dokonaniach i czasach jednego z najwybitniejszych Polaków. Dzięki niej można nie tylko poznać życiorys i dokonania Kopernika, ale także dowiedzieć się, jak się ubierał, co jadł, jak mieszkał, z kim walczył, gdzie podróżował. 
    Mnóstwo pięknych, poglądowych ilustracji i zdjęć pozwoli poczuć klimat tych niezwykłych czasów. 
    Fantastyczna propozycja dla młodych ciekawskich. 

    Odkrywcy kontynentów. Pod żaglami na krawędź świata

    Kolejna, po książkach Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął gwiazd oraz Odkrywcy grobu faraona pozycja dla dzieci 7-9-letnich o wielkich odkryciach ważnych dla dziejów świata. Tym razem poznajemy historię największych odkryć geograficznych dokonywanych pod żaglami. Opowieść o Marco Polo, Vasco da Gamie, Krzysztofie Kolumbie, Ferdynandzie Magellanie, Jamesie Cooku i wielu innych, którzy ryzykując własne życie, nie bacząc na niedogodności, odkrywają nowe szlaki i kontynenty.

    Bohaterowie (odkrywcy i statki) przedstawieni są w zabawny i przystępny sposób, z ciekawymi ilustracjami, jednocześnie oddającymi klimat epoki. Historia prowadzona jest niczym w powieści, dzięki czemu informacje podane są w atrakcyjnej formie.

    Odkrywcy kontynentów. Pod żaglami na krawędź świata - Przewoźniak Marcin

    Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci - Nasza księgarnia

    Marta Galewska-Kustra
    Elżbieta i Witold Szwajkowscy
    ilustrator: Joanna Kłos
    wyd. Nasza Księgarnia
    Wierszyki ćwiczące języki